Materiály: Bílé zlato

Takzvané bílé zlato se stalo velice oblíbenou variantou ke zlatým šperkům, které můžeme nalézt ve všech šperkařstvích. Z čeho se ovšem skládá?

Bílé zlato je slitina zlata s nejméně jedním bílým kovem, obvykle niklem, manganem nebo palladiem. Stejně jako u žlutého zlata je čistota bílého zlata udávána v karátech.

Vlastnosti bílého zlata se liší v závislosti na kovech a rozměrech použití. Výsledkem může být použití slitin z bílého zlata pro mnoho různých účelů; zatímco slitina niklu je tvrdší a pevnější a z toho důvodu se hodí pro prsteny a náušnice, slitiny paladia a zlata jsou měkké, ohebné a dobré pro použití s drahými kameny, jindy s jinými druhy kovů jako jsou měď, stříbro a platina pro jejich váhu a trvanlivost, je často vyhledáváno specializovanými zlatníky. Termín bílé zlato je používán velmi volně v průmyslu k popisu čistoty slitin zlata v bělavém odstínu. Mnoho lidí věří, že rhodiové pokovení, které je k dostání na mnoha obchodních místech je vlastně barva bílého zlata. Samotný termín „bílý“ zahrnuje velké spektrum barev které jsou ohraničené nebo překrývají světle žlutou barvu, tónovanou hnědou a bledě růžovou. Šperkařský průmysl často skrývá tyto nebílé barvy pokovováním pomocí rhodia.

Běžné bílé zlato obsahuje 90 % hm. zlata a 10 % hm. niklu.[1] Měď může být přidána ke zvýšení kujnosti.

Pevnost slitiny zlato-nikl-měď je způsobena dvěma fázemi, na zlato bohatá Au-Cu a na nikl bohatá Ni-Cu a výsledkem vytvrzování materiálu.

Slitiny použité ve šperkařském průmyslu jsou zlato-paladium-stříbro a zlato-nikl-měď-zinek. Paladium a nikl jsou primárními bělícími agenty pro zlato; zinek se chová jako sekundární bělící agent k zeslabení barvy mědi.

Zdroj: Wikipedie

V kategorii: Wiki Druhy materiálůKomentáře

Napsat komentář